Melanoma – az erősödő UV sugárzás növeli a bőrrák kockázatát
A melanoma a festéksejtek rosszindulatú elfajulása, mely igen gyorsan tud áttéteket adni a nyirokcsomókban és más szervekben egyaránt. Kritikus a korai felismerése, hiszen előrehaladott állapotban, többszörös szervi áttétek esetén a gyógyulás esélye meredeken csökken.
Számos faktor játszik szerepet ennek a rosszindulatú daganatnak a kialakulásában; ezek közül vannak az egyénre jellemzőek és környezeti tényezők egyaránt.
Nagyobb rizikófaktorral rendelkeznek a világos bőrű személyek, akik gyorsan és könnyen égnek le a napon, illetve nehezen vagy nem tartósan barnul a bőrük.
Akiknek világos a haj- (szőke, vörös) és szemszínük (kék, zöld), szeplősödére lehet hajlamos a bőrük. Aki sok atípusos anyajeggyel rendelkezik, szintén fordítson kellő figyelmet a fényvédelemre és rendszeres szűrővizsgálatokra. Az atípusos anyajegyek felülete gyakran nem egyformán tömött tapintatú, sokszor többféle színűek, valamint általában szabálytalan alakkal rendelkező képletek a bőrön és könnyebb a rosszindulatú elfajulásuk. Szintén fokozott kockázatot hordoz magában, ha valakinek a családjában fordult már elő melanomás megbetegedés. A környezeti tényezők közül az ultraibolya sugárzást kell kiemelni, mely egyre extrémebb értéket érhet el pl. az ózonréteg elvékonyodása miatt.
A gyerekkori többszöri leégés (a minél fiatalabb életkorban elszenvedett súlyos, hólyagos napégés arányosan nagyobb kockázatot hordoz magában), a túlzásba vitt napozás és szolárium használat is növeli a betegség kialakulásának kockázatát.
Jobban ki vannak téve a napsugárzás káros hatásainak bizonyos munkakörben dolgozók például: építőipar, mezőgazdaság, illetve aki sokat kirándul, túrázik, sőt a hobbikertészek is. Nyáron a strandolás, vízparti programok és sporttevékenységek is fokozott figyelmet igényelnek, főként fényvédelem szempontjából.
A melanoma teljesen ép bőrfelületen is kialakulhat, illetve egy anyajegy is elfajulhat.
Férfiak esetében törzsön fordul elő gyakrabban, míg nőknél főleg a végtagokon, elsősorban a lábszáron gyakoribb. A napozási és szolárium használati szokások megváltozása miatt egyre gyakoribb fiatalabb korosztályban a betegség előfordulása, illetve a fokozott káros UV sugárzás hatása miatt sajnos egyre több az újonnan diagnosztizált betegek száma. Rendszeresen tartsunk önellenőrzést, illetve kérjük meg családtagunkat, hogy a nehezen vagy nem látható helyeken pl. hát, hajas fejbőr is nézze át a bőrünket.
Kiemelten fontos az anyajeggyel rendelőzők esetén, hogy az önellenőrzés mellett legalább évente egyszer, de akár hathavonta keressenek fel bőrgyógyász szakorvost.
Intő jel lehet, ha egy meglévő vagy újonnan megjelent bőrképlet elkezd nőni, akár egy bizonyos irányba, felszíne, körvonalai szabálytalanná válnak, levedzik, viszket, fáj, gyullad, illetve ha többszínű, vagy sötétedik. Ritkább formái a szemben, köröm alatt is megjelenhetnek és kisebb számban festékhiányos típusa is létrejöhet.
Ha bármi szokatlan, vagy aggasztó változást észlelünk bőrünkön, haladéktalanul keressünk fel szakembert, mert az időben történő diagnózis életet menthet!
További cikkeink az egészséggel kapcsolatban itt olvasható
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény